تاریخ : 1389/10/27 | 21:13 | نویسنده : خیام

 

 

چاپگرها یكی از قطعات جانبی كامپیوتر هستند كه امروزه از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشند و تقریباً كارایی بالایی در كاربردهای مختلف دارند. معمولاً اكثر مردم به یك چاپگر برای استفاده شخصی در محیط كار و یا منزل نیاز دارند. ولی اكثر افراد در هنگام خرید، به علت كثرت مدل‌های مختلف چاپگر، دچار سردرگمی می‌شوند و نمی‌توانند چاپگر مناسب خود را انتخاب نمایند.
در مرحله اول، نوع چاپگر انتخابی بستگی به كاری دارد كه شما می‌خواهید با چاپگر خود انجام دهید. مانند چاپ متن و تصاویر گرافیكی سیاه و سفید و یا رنگی، این عامل باعث تغییر در نوع چاپگر انتخابی شما می‌شود. مثلاً اگر شما به چاپ تعداد زیادی صفحات متنی احتیاج دارید، آن وقت برای شما یك چاپگر لیزری تك رنگ مناسب است. ولی برای تصاویر گرافیكی و عكس، دیگر نمی‌توانید از یك چاپگر لیزری سیاه و سفید استفاده كنید و نیاز به یك چاپگر رنگی جوهرافشان یا لیزری دارید تا بهترین كارایی را به دست آورید.

براساس نوع مصرف و كارایی، چاپگرها به 5 نوع مختلف تقسیم می‌شوند:

1 - چاپگرهای جوهرافشان ‌‌‌‌(inkjet)
2 - چاپگرهای لیزری سیاه و سفید‌‌‌‌(monochrome printer)
3 - چاپگرهای لیزری رنگی ‌‌‌‌(Laser color)
4 - چاپگرهای چند كاره ‌‌‌‌(Multifunction)
5 - چاپگرهای قابل حمل ‌‌‌‌(Portable Printer)

1 - چاپگرهای جوهرافشان ‌‌‌‌(inkjet)

چاپگرهای جوهر افشان به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یك صفحه كاغذ از طریق منافذ ریزی كه در هد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاویر سیاه و سفید و رنگی در حد كیفیت مناسب می‌شود. رنگ‌های اصلی در چاپگرهای جوهر افشان، به سه رنگ اصلی تقسیم می‌شود:
cyan(آبی)، magenta (قرمز) و‌‌ (yellow) زرد كه به همراه آن‌ها یك رنگ سیاه نیز وجود دارد كه برای تولید تصویر با رنگ مشكی به كار می‌رود. بعضی از چاپگرهای جوهرافشان، از تركیب سه رنگ اصلی، رنگ مشكیِ مركبی به وجود می‌آورند كه برای نوشتن متن چندان مناسب نیست و رنگ آن به صورت مشكی متمایل به سبز یا آبی می‌باشد. در سری قدیم چاپگرهای جوهرافشان، كارتریج‌های سه رنگ اصلی به یكدیگر متصل بودند و در صورت تمام شدن یكی از رنگ‌ها شما مجبور به تعویض هر سه رنگ بودید. ولی امروزه در چاپگرهای جوهرافشان، این سه رنگ از یكدیگر جدا شده‌اند. معمولاً اكثر چاپگرهای جوهر افشان از چهار رنگ اصلی تشكیل شده‌اند. ولی شما برای چاپ حرفه‌ای عكس، به یك چاپگر با شش رنگ مجزا احتیاج دارید كه علاوه بر سه رنگ اصلی و رنگ مشكی، دارای یك رنگ قرمز روشن و آبی روشن ‌باشد كه در ایجاد تصاویر با رنگ‌های طبیعی‌تر تأثیرگذار است. سرعت چاپ در چاپگرهای جوهر افشان در حدود 6/2 صفحه در دقیقه است. این حالت برای چاپ متن می‌باشد و در چاپ تصاویر، سرعت چاپ یك چاپگر جوهر افشان، در حدود 3/2 صفحه در دقیقه می‌باشند. در كل چاپگرهای جوهر افشان یك قیمت معقول را به شما ارائه می‌دهند و برای مصارف عمومی، یك انتخاب مناسب است. به یاد داشته باشید كه چاپگرهای جوهرافشان فقط برای مصارف عمومی كاربرد ندارد، بلكه مدل‌های حرفه‌ای این چاپگرها را می‌توان در محیط‌های عكاسی و جاهای حرفه‌ای نیز به كاربرد. چاپگرهای جوهرافشان، قیمتی بین 150 تا 1200 دلار دارند كه باعث افزایش طیف انتخاب برای كاربران می‌شود.
2 - چاپگرهای لیزری سیاه و سفید (تك رنگ)
چاپگرهای لیزری تك رنگ همانند سیستم الكتروستاتیكی كه در دستگاه فتوكپی وجود دارد، عمل چاپ را انجام می‌دهند كه این عامل باعث افزایش سرعت و كارایی چاپگر می‌گردد. یك دستگاه چاپگر لیزری سیاه و سفید صفحات متنی با كیفیت بسیار مناسبی را در مدت زمان كوتاهی به چاپ می‌رساند. سرعت این نوع چاپگر در چاپ متون در حدود 6 تا 8 صفحه در دقیقه در حالت تمام صفحه است. سرعت چاپ تصاویر گرافیكی سیاه و سفید نیز در این چاپگر در حدود 2 تا 5 صفحه در دقیقه است. چاپگرهای لیزری سیاه و سفید، بهترین انتخاب برای چاپ صفحات متنی در تعداد بالا است. به خصوص در موقعی به تأثیر كارایی چاپگرها لیزری پی می‌برید كه نیاز به چاپ متن با اندازه فونت كوچك‌تر از 10 داشته باشید. در این موقع به‌طور واضح به تأثیر چاپگر لیزری سیاه و سفید در چاپ متن‌های ریز پی خواهید برد. از ویژگی‌های جالب استفاده از چاپگرهای لیزری تك، رنگ قیمت پایین برای هر صفحه چاپ است كه در كل باعث كاهش هزینه تعویض و با شارژ كارتریج می‌شود. همچنین استفاده از كاغذهای معمول می‌تواند باعث كاهش هزینه كاغذ مصرفی در طولانی مدت گردد.
در كل یك چاپگر لیزری، بهترین انتخاب برای یك دفتر كار یا محیط اداری بزرگ است كه نیاز به چاپ متن‌های زیاد در طول روز دارند.
چاپگرهای لیزری قیمتی در حدود 300 تا 2000 دلار دارند كه برحسب مصرف و كارایی‌ای كه دارند، قیمت‌ آن‌ها تغییر می‌كند.

3 - چاپگرهای رنگی لیزری
بهترین انتخاب برای چاپ تصاویر گرافیكی و عكس، یك چاپگر رنگی لیزری است كه به جای استفاده از جوهر، از تونرهای‌CMYK برای چاپ استفاده می‌كند. این چاپگرها باعث ایجاد تصاویر گرافیكی و عكس با كیفیت فوق‌العاده می‌شود كه نیاز عكاسان و گرافیست‌های حرفه‌ای را برآورده‌‌می‌كند. این چاپگرها در چاپ متن نیز دارای قدرت چاپ مناسبی هستند و متن‌های ریز را به خوبی چاپ می‌كنند. یكی از ویژگی‌های جالب این چاپگرها، سرعت بالای آن‌ها در چاپ تصاویر و متن‌هاست كه تقریباً با هیچ‌كدام از انواع چاپگرها قابل مقایسه نیست. یك چاپگر لیزری رنگی، قدرت چاپ 6 تا 8 صفحه متن تمام صفحه و 1 تا 3 صفحه تصاویر گرافیكی یا عكس را در دقیقه دارد.
شاید یكی از نقاط ضعف این چاپگرها قیمت بالای آن‌ها باشد كه برای اكثر افراد خرید این چاپگر را مشكل نموده است. ولی به یاد داشته باشید كه همیشه در كنار قیمت بالا، امكانات و ویژگی‌هایی وجود دارد كه ضعف قیمت بالای آن دستگاه را می‌پوشاند. در كل هزینه‌ای كه برای چاپ هر صفحه تصویر گرافیكی یا عكس در چاپگرهای لیزری به دست می‌آید، در مقایسه با یك چاپگر جوهرافشان، در سطح پایین‌تری قرار دارد. این عامل باعث كاهش هزینه تعویض مجدد تانر می‌شود.
در كل چاپگرهای لیزری برای مصارف حرفه‌ای كاربرد زیادی دارد. ولی استفاده یا خرید آن‌ها در محیط منزل و برای كارهای عمومی چندان جالب به نظر نمی‌رسد.

4 - چاپگرهای چند كاره ‌ Multi Function

در كارهای اداری، وجود یك چاپگر چند منظوره تأثیر بسیار زیادی بر روی سرعت كار دارد و شما می‌توانید در جایی كمتر، چاپگر، اسكنر، و دستگاه فكس خود را به صورت یكجا داشته باشید. با دستگاه ‌‌(MFD's (multi Function devices شما به راحتی می‌توانید تركیبی از تمام وسایل بالا را در یك دستگاه داشته باشید كه در كل این دستگاه نسبت به خرید تك‌تك وسایل هم از قیمت ارزان‌تری برخوردار است و هم جای كمتری را در محیط كاری به خود اختصاص می‌دهد. اما ایرادات این دستگاه چیست؟ یكی از ایرادات دستگاه‌ MFD's این است كه در صورتی كه یك مشكل در یكی از اجزای این دستگاه به وجود آید، وسایل دیگر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. مثلاً اگر چاپگر شما دچار اشكال شود و كار نكند، دیگر فكس و دستگاه كپی شما نیز كار نخواهد كرد و تقریباً دستگاه شما به‌طور كامل از كار می‌افتد. دومین ایراد این دستگاه، عدم امكان ارتقای ویژگی‌های این دستگاه است و شما از یك سری امكانات ثابت و غیرقابل تغییر برخوردار هستید كه این عامل برای بعضی از كاربران چندان خوشایند نیست. در كل این دستگاه برای مصارف عمومی و یا اداری كوچك كاربرد دارد و استفاده آن در محیط‌های اداری بزرگ مناسب نیست. زیرا بعد از مدتی با مشكلات زیادی در این دستگاه روبه‌رو خواهند شد. به خاطر این‌كه این دستگاه برای كاربردهای حرفه‌ای و سنگین طراحی نشده است. قیمت این دستگاه در حدود 250 تا 1000 دلار می‌باشد كه نسبت به امكانات و كارایی دستگاه مناسب است.

5 - چاپگرهای قابل حمل ‌‌‌‌(Portable printer)

اگر شما از افرادی هستید كه دائماً در حال مسافرت هستید، حتماً به چاپگرهای قابل حمل نیاز پیدامی‌كنید. چاپگرهای قابل حمل امروزه یكی از پرطرفدارترین چاپگرها در كشورهای اروپایی و امریكایی هستند. این چاپگرها اندازه بسیار كوچك در حد یك كیف دستی مردانه دارند كه به راحتی می‌توان آن را به جاهای مختلف حمل كرد. از ویژگی‌های جالب این چاپگر، وزن كم آن است كه در حدود 5 پوند وزن دارد و به راحتی با باتری كار می‌كند. معمولاً این چاپگرها از تكنولوژی‌ چاپگرهای جوهرافشان و یا روش تانرهای حرارتی (ریبون) استفاده می‌كند. استفاده از ریبون بر اثر فشار و گرمایی كه به آن واردمی‌شود، باعث انتقال رنگ به كاغذ و در نتیجه ایجاد تصویر می‌گردد. اما مشكلاتی هم در استفاده از چاپگرهای قابل حمل وجود دارد كه در این میان می‌توان به كیفیت پایین‌تر از چاپگرهای جوهر افشان محصول در بازار، سرعت چاپ پایین، افزایش قیمت چاپ در هر صفحه (عموماً چاپ متن و تصاویر رنگی در هر صفحه برای دستگاه‌های قابل حمل بالاتر خواهد بود برای این‌كه تانك‌های این چاپگرها نسبت به چاپگرهای جوهرافشان كوچك‌تر بوده و نمی‌توانند تعداد زیادی صفحه را به چاپ برساند)، و عدم وجود منابع تأمین صفحه برخلاف چاپگرهای دیگر اشاره كرد كه در مورد این اشكال اخیر باید به صورت تك‌تك ورق‌ها را به چاپگر واردكنید (درست است كه ما به این حالت به عنوان ایراد نگاه می‌كنیم، ولی واقعاً قراردادن سینی نگاهدارنده برای یك چاپگر در حد اندازه كیف مردانه، كار چندان ساده‌ای نیست).
انرژی موردنیاز برای چاپگرقابل حمل، از باتری تأمین می‌شود. اگر شما به چاپ تعداد زیادی صفحه نیاز دارید كه یك باتری استاندارد (‌‌NiCad (Nickel Cadmium می‌تواند در حدود 90 صفحه چاپگر را در حالت شارژ كامل پشتیبانی كند؛ بدون آن‌كه نیاز به شارژ دوباره داشته باشد و اگر می‌خواهید مدت زمان چاپ شما از این مقدار هم بیشتر شود، می‌توانید از باتری‌های سری (‌‌‌‌Ni-MH (Nickel metal Hydride استفاده كنید كه می‌تواند مدت طولانی‌تری انرژی برای چاپگر تأمین كند.
تعدادی از چاپگرهای قابل حمل دارای یك بورد اختیاری اسكنر می‌باشند كه با اضافه كردن آن، می‌توان از آن به عنوان یك اسكنر قابل حمل استفاده نمود. یكی دیگر از ویژگی‌های جالب این چاپگر، وجود یك پورت‌ infrared است كه به شما اجازه می‌دهد اطلاعات خود را بین چاپگر و كامپیوتر بدون نصب هیچ‌گونه رابطی انتقال دهید. همچنین این ویژگی به شما امكان می‌دهد اطلاعات مورد نظر خود را از‌ PDA و نوت‌بوك به چاپگر انتقال دهید. (باید بدانید كه كامپیوتر شما باید دارای دستگاه‌ infrared باشد تا شما بتوانید از این امكان استفاده نمایید.) چاپگرهای قابل حمل قیمتی در حدود 150 تا 500 دلار دارند كه تقریباً تمام كاربران می‌توانند به راحتی آن را خریداری‌كند و در مسافرت‌های خود مورد استفاده قرار دهند.

چاپگرهای گران‌قیمت بالای 200 دلار

چاپگرهای ارزان قیمت زیر 150 دلار

ویژگی ها
 كیفیت در حد خوب تا خیلی خوب  كیفیت در حد كافی تا خوب كیفیت چاپ 

همیشه قیمت بالا در چاپگر دلیل بر كیفیت مناسب آن نیست. پس قبل از خرید چاپگر به دو عامل زیر توجه كنید:  1 - مقدار مصرف كارتریج    2 - كیفیت چاپ چاپگر در هنگام چاپ 

2400 * 2400 یا 1200 * 2400 1200 * 2400 یا 1200 * 1200    حداكثر كیفیت چاپ  
 دقت تصویر به تعداد نقاطی گفته می‌شود كه چاپگر در هر اینچ مربع از صفحه كاغذ می‌تواند ایجاد كند. تعداد بیشتر این نقاط، باعث افزایش دقت چاپ تصاویر گرافیكی می‌شود. اما در چاپ تنها تأثیر چندانی ندارد.
250 - 100 صفحه‌ 100 - 50 صفحه ظرفیت سینی كاغذ و جوهر چاپگر  
 تعدادی از چاپگرهای ارزان قیمت، بعد از هر 50 تا 100 برگ نیاز به تعویض كارتریج دارند كه این مقدار برابر با میزان ظرفیت چاپگر می‌باشد. اگر شما به طور مرتب و زیاد عكس یا تصاویر گرافیكی چاپ می‌كنید، باید صورت مرتب و به تعداد زیاد كارتریج خود را تعویض كنید. پس به دنبال چاپگرهایی بگردید كه برای چاپ عكس و یا تصاویر گرافیكی بهینه شده باشند. 
25 تا 75 دلار  20 تا 50 دلار  قیمت تقریبی تعویض كارتریج
یك چاپگر ممكن است ارزان قیمت باشد. اما قیمت و ظرفیت جوهر یك چاپگر، نقش مهمی در قیمت كلی یك چاپگر جوهرافشان دارد. پس قبل از پرداخت پول برای خرید چاپگر، حتماً در مورد قیمت كارتریج دستگاه و تعداد صفحاتی كه پشتیبانی می‌كند، سوال نمایید.


عوامل مهم در خرید چاپگر
1- ‌ Resolution(دقت چاپ، تفكیك‌پذیری)
2- ‌‌ speed(سرعت چاپ)
3 print quality -(كیفیت چاپ)
4- ‌ cost-per-page(قیمت چاپ در هر صفحه)
5 - ویژگی‌های جانبی چاپگر (امكانات جانبی)

1- Resolution (دقت چاپ)
دقت چاپ در یك چاپگر به‌طور مسلم یكی از عوامل مهم در انتخاب چاپگر است. دقت چاپ در اصل به تعداد نقاطی گفته می‌شود كه در هر اینچ مربع از صفحه توسط چاپگر ایجاد می‌شود كه این نقاط معمولاً روی صفحه در دو جهت عمودی و افقی به چاپ می‌رسند. به همین منظور، در هنگام معرفی دقت چاپ چاپگر آن را با دو عدد معرفی می‌كنند. مانند 600* 600 كه اولین عدد مربوط به دقت چاپ افقی و دومین عدد مربوط به دقت چاپ عمودی است. امروزه اكثر چاپگرها از دقت استاندارد 600* 600 پشتیبانی می‌كنند كه این عامل باعث به وجود آمدن تصاویری با دقت بالا در حین چاپ می‌شود. به طور عمومی چاپگرهای جوهر افشان دقتی در حدود 1200 * 2400 نقطه در اینچ را به چاپ می‌رسانند اما در مدل‌های جدید این چاپگرها این نقاط افزایش یافته و به حدود 1200 * 4800 نقطه در اینچ رسیده است. ولی این نكته را هرگز فراموش نكنید كه حتی اگر شما بخواهید كه 8 تا 10 تصویر عكاسی شده رنگی را در چاپگر جوهرافشان به چاپ برسانید، بیشترین نقاطی كه یك چاپگر در چاپ این تصاویر به كار می‌برد 1200*‌1200 نقطه در اینچ است و تقریباً تمام چاپگرهای موجود در بازار از یك كیفیت ثابت در چاپ این تصاویر بهره می‌برند. به همین علت، تعدادی از سازندگان چاپگر، به همراه دستگاه خود نرم‌افزارهای جانبی ارائه می‌دهند كه به وسیله آن شما می‌توانید تصاویر خود را اصلاح، رنگ آن را شفاف‌تر، و جزئیات آن را در چاپ بهتر نشان دهید و در كل كیفیت بیشتری در هنگام چاپ به دست آورید كه این كار تأثیری مانند افزایش Resolution چاپگر دارد. بهترین راه برای بررسی كیفیت چاپ یك چاپگر، توجه به دقت چاپی نیست كه بر روی چاپگر نوشته شده است، بلكه مهم تصویری است كه بعد از چاپ از چاپگر خارج می‌شود و شخص آن را در مقابل چشم خود می‌بیند. این حالت بهترین نوع قضاوت در دقت چاپ است.
چاپگرهای لیزری تك رنگ در حدود 600 * 600 نقطه در اینچ را به چاپ می‌رسانند كه این دقت برای چاپ متن و تصاویر سیاه و سفید بسیار مناسب می‌باشد. دقت چاپ در چاپگرهای لیزری از 1200 * 1200 تا 1200 * 2400 نقطه در اینچ می‌باشد كه با این دقت می‌توانید تصاویر گرافیكی و عكس‌های خود را با بهترین كیفیت ممكن به چاپ برسانید.
2- speed (سرعت چاپ)
یكی دیگر از عوامل مهم در انتخاب چاپگر برای اكثر افراد سرعت چاپ آن است. زیرا برای بعضی از افراد، حتی چند ثانیه نیز تأثیرگذار می‌باشد. به همین خاطر، یكی از فاكتورهای مهم در خرید چاپگر، سرعت چاپ آن است. ولی آیا این سرعت كه بر روی چاپگرها نوشته شده است، یك سرعت واقعی در چاپ متن یا تصویر است یا نه؟ آیا فكر می‌كنید چاپگرها می‌توانند با سرعتی كه شركت‌های سازنده مدعی آن هستند صفحات را به چاپ برسانند؟
تعداد صفحاتی كه چاپگرهای جوهرافشان موجود در بازار ادعای چاپ آن را دارند، در حالت چاپ متن بین 5 تا 21 صفحه در دقیقه است. اما در تست‌های انجام گرفته در چاپ متن چاپگرها در حدود 2 تا 7‌صفحه را توانستند به چاپ برسانند. همچنین در چاپ صفحات گرافیكی كارخانه‌های سازنده ادعا كرده‌اند كه چاپگرهای آن در حدود 2 تا 15 صفحه در دقیقه قدرت چاپ را دارند. ولی در تست‌های انجام گرفته سرعت چاپ واقعی آن‌ها در حدود 1 تا 3 صفحه در دقیقه می‌باشد. در چاپگرهای لیزری نیز موضوع همین‌طور است. یك چاپگر لیزری تك رنگ، در چاپ متن قدرت چاپ 10 تا 18 را در دقیقه دارد كه تقریباً نصف مقداری كه توسط كارخانه‌ها ادعا می‌شود. چاپگرهای لیزری رنگی در چاپ تصاویر گرافیكی، حدود 1 تا 4 برگ در دقیقه را به چاپ می‌رساند كه این مقدار چیزی در حدود یك به هشت مقداری است كه خود شركت اعلان می‌‌كند. پس همیشه نباید در خرید چاپگر، فقط به مشخصاتی كه بر روی چاپگر نوشته شده است اتكا كرد و باید از كسانی كه به‌طور عملی از آن وسیله استفاده كرده‌اند، سؤال شود. چون بهترین بررسی، استفاده از وسیله است.
3- print quality (كیفیت چاپ)
یكی دیگر از ویژگی‌هایی كه در همان خرید چاپگر باید به آن دقت نمود، كیفیت چاپ است. كیفیت چاپ بسته به نوع كارایی و مصارف كاربران، متفاوت است. اگر شما به چاپ متن‌های نوشتاری با كیفیت بالا نیاز دارید. تقریباً تمام چاپگرهای رنگی و سیاه و سفید لیزری در بازار متن‌های نوشتاری را به خوبی چاپ می‌كنند. (چاپگرهای لیزری رنگی هم در كشیدن نمودار‌ها و تصاویر دو بعدی گرافیكی بسیار عالی هستند و آن‌ها را به خوبی چاپ می‌كنند.) در چاپ تصاویر گرافیكی و عكاسی، چاپگر جوهرافشان انتخاب مناسبی برای كاربران عمومی تا غیرحرفه‌ای است. در صورتی كه شما تصویر خود را بر روی یك كاغذ گلاسه به چاپ برسانید، در این حالت هم تصویر شما دقیق‌تر و زیباتر به چاپ می‌رسد و هم مقدار جوهر كمتری را مصرف خواهیدكرد و با حداقل خرج، می‌توانید كیفیت مناسبی را به دست آورید. اما اگر كاربر حرفه‌ای گرافیكی‌ای هستید، به‌طور قطع به یك چاپگر لیزری نیاز خواهید داشت تا بهترین كیفیت ممكن را به شما ارائه دهد.
4- Cost per page (هزینه هر صفحه)
چهارمین نكته كه باید در خرید چاپگر به آن توجه نمود، مقدار هزینه‌ای است كه در هر صفحه چاپ به وسیله چاپگر برای شما ایجاد می‌شود چرا كه این قیمت با مقدار مصرف جوهر توسط چاپگر رابطه مستقیم دارد. در چاپگرهای جوهرافشان، قیمت كلی جوهر تأثیر زیادی بر روی قیمت كلی چاپگر دارد. به‌طور عمومی، شارژ كارتریج‌های سه رنگ اصلی در حدود 21 تا 30 دلار و شارژ كارتریج مشكی در حدود 12 تا 30 دلار هزینه در بر دارد. در ایران بعضی از این كارتریج‌ها، به صورت دستی پر می‌شود. بازدهی این كارتریج‌ها در حدود 300 تا 800 صفحه است كه طبق محاسبات انجام شده چاپ هر صفحه متن سیاه و سفید در حدود 1 تا 7 سنت و هر صفحه رنگی در حدود 6 تا 18 سنت هزینه در بردارد.
برای این منظور تعدادی از كارخانه‌های سازنده، پیشنهادی در مورد افزایش حجم كارتریج دارند كه به وسیله آن حجم بیشتری جوهر در اختیار كاربر قرار می‌گیرد و با آن‌كه قیمت كل كارتریج افزایش می‌یابد، در كل نسبت به كارتریج اولیه در هر صفحه چاپ كاهش می‌یابد. یكی دیگر از روش‌های كاهش قیمت چاپ در هر صفحه كه توسط شركت‌های canon ،‌Epson و HP انجام گرفته است، استفاده از كارتریج‌های مجزای قرمز، آبی و زرد در چاپگر است كه در صورت اتمام یكی از رنگ‌ها، به راحتی می‌توانید هر كدام از آن‌ها را تعویض یا شارژ نمایید كه این عامل باعث كاهش هزینه تعویض تمام كارتریج‌ها می‌شود.
تعداد صفحاتی كه توسط یك كارتریج یا تانر به وسیله چاپگر به چاپ می‌رسد، به عواملی مانند جنس كاغذ كه تأثیر زیادی در جذب بیشتر جوهر دارد، حجم صفحاتی كه توسط چاپگر به چاپ می‌رسد، مقدار رنگ یا جوهری كه در صفحه به كار می‌رود (مثلاً در یك صفحه تمام مشكی حجم بسیار بالایی جوهر مشكی مصرف می‌شود كه این عامل باعث خالی شدن جوهر مشكی با سرعت بیشتر می‌شود بستگی دارد.)
5- امكانات جانبی چاپگر
پنجمین نكته‌ای كه باید در خرید چاپگر به آن توجه كرد، امكانات جانبی چاپگر است كه باعث تسهیل استفاده از آن در كارهای مختلف می‌شود. تقریباً تمام چاپگرهای جوهر افشان، دارای ویژگی یكسانی می‌باشند. مانند یك سینی كاغذ كه می‌تواند در حدود 100 تا 150 صفحه كاغذ را در خود نگهداری می‌كند، برخورداری از یك حافظه برای ذخیره اطلاعات و امكاناتی از این قبیل كه به‌طور كلی در تمام چاپگرها وجود دارد. اما بعضی از سازندگان چاپگر، در چاپگرهای خود امكانات جانبی دیگری قرارمی‌دهند تا باعث افزایش كارایی و سهولت استفاده از چاپگر شوند. مانند افزایش حجم جاگذاری كاغذ كه بتوان تعداد بیشتری كاغذ را در آن جا داد كه این عامل در محیط‌های اداری نقش بسیار مهمی دارد و یا قراردادن یك رابط بی‌سیم شبكه‌‌802.11b برای ارتباط با كامپیوترها دیگر. همچنین افزایش میزان حافظه چاپگر كه باعث افزایش سرعت چاپ در تصاویر گرافیكی می‌شود و سرعت انتقال اطلاعات به چاپگر را نیز افزایش می‌دهد. چاپگرهای لیزری نیز دارای امكانات و ویژگی‌های جالبی برای استفاده در محیط‌های حرفه‌ای هستند. مانند توانایی نگاهداری 200 تا 1500 صفحه در سینی نگاهدارنده خود كه باعث افزایش سرعت چاپ و جلوگیری از تأمین كاغذ در زمان‌های كوتاه می‌شود.
بیشتر پرینت‌های لیزری، دست كم دارای 8 مگابایت حافظه برای ذخیره اطلاعات می‌باشند كه شما می‌توانید برای افزایش كارایی این مقدار حافظه را تا حدود 4 تا 5 برابر افزایش دهید. البته بهتر است برای كارهای اداری چاپگر خود را حداقل به 32 مگابایت حافظه مجهز كنید تا سرعت انتقال اطلاعات شما به چاپگر افزایش یابد.
تعدادی از چاپگرهای لیزری به همراه خود درایو هارددیسك دارند كه به شما امكان می‌دهند كه بتوانید فایل‌ها و عكس‌های شخصی موردنظر خود را در آن ذخیره كنید و برای آن ‌ Password قرار دهید كه هر شخصی امكان دسترسی به آن را نداشته باشد.
تعدادی از چاپگرهای جوهرافشان كه قابلیت چاپ عكس با دقت بالا را دارند، دارای امكانات جانبی جالبی مانند یك پورت‌ USB جداگانه برای اتصال سیستم به دوربین‌های دیجیتال، همچنین شكاف‌های حافظه برای اتصال به انواع مختلف حافظه و چاپ تصویر آن را دارند. در این چاپگر برای سهولت كار یك مانیتور‌ LCD كوچك بر روی چاپگر قرار داده شده است كه قبل از چاپ عكس، می‌توانید عكس موردنظر خود را در این LCD مشاهده كنید و بعد آن را برای چاپ بفرستید كه این عامل باعث افزایش كارایی شما و همچنین امكان چاپ عكس بدون كامپیوتر را می‌دهد. در ادامه باید گفت كه امروزه تعدادی از شركت‌های سازنده، امكان چاپ سیستم بر روی‌‌CD و‌ DVD را در چاپگرهای خود گنجانده كه به كاربر امكان می‌دهد كه بتواند در كاربردهای عمومی از این چاپگر برای چاپ بر روی‌ CD استفاده كند.

نكاتی كلی در مورد خرید چاپگرهای جوهر افشان
به‌طور كلی چاپگرهای جوهرافشان نباید گران‌قیمت باشند. زیرا تعویض كارتریج‌های چاپگر باعث افزایش قیمت چاپگر می‌شود. در هنگام خرید، به قیمت كارتریج‌های چاپگر توجه كنید. توجه به قیمت كلی كه در هر صفحه چاپ توسط چاپگر برای شما به دست می‌آید از برآورد قیمت كلی‌ كارتریج نسبت به تعداد صفحاتی كه توسط كارتریج به چاپ می‌رسد، به دست می‌آید. با این كار به راحتی می‌توانید به مقدار هزینه تقریبی‌ای كه در مدت یك سال برای شار یا تعویض كارتریج بپردازید، دست پیدا كنید.
كارخانه‌های سازنده بر روی جعبه‌های چاپگر خود سرعت بالایی از چاپ صفحات را به شما معرفی می‌كنند. اما در تست‌ها دیده شده است كه موتور یك چاپگر جوهر افشان توانایی چاپ 2 تا 4 صفحه در حالت چاپ متن تمام صفحه و 2 تا 3 صفحه در حالت چاپ عكس یا تصویر را دارد.
تعدادی از چاپگرهای جوهرافشان می‌توانند عكس‌هایی در حد و اندازه یك چاپگر حرفه‌ای عكاسی به چاپ برسانند. پس اگر شما چاپگر خود را برای چاپ عكس و یا تصاویر گرافیكی به كار می‌برید، به دنبال مدلی از چاپگرهای جوهر افشان بگردید كه ویژگی‌های این نوع چاپ را به خوبی دارا باشند. اگر از افرادی هستید كه تمام كارهای شما مربوط به چاپ عكس و كارت گرافیكی می‌باشند، به دنبال چاپگرهای چاپ عكس كه دارای امكانات ویژه‌ای مانند، اسلات حافظه، پنل مانیتور‌ LCD كه به شما امكان دیدن عكس و چاپ بدون‌ PC را می‌دهد، بگردید.
چاپگرهای جوهرافشان یك انتخاب مناسب برای اكثر افرادی است كه می‌خواهند از چاپگر در مصارف خانگی و تحقیقاتی كوچك استفاده كنند. ولی انتخاب چاپگر جوهرافشان برای كسانی كه می‌خواهند تنها كیفیت بالایی در چاپ داشته باشند، مناسب نیست. سازندگان چاپگر از یك سیاست شبیه به فروش تیغ صورت تراشی در فروش چاپگرهای خود استفاده كرده‌اند. در این روش می‌توانید با قیمت نه چندان زیاد، یك تیغ مناسب را خریداری كنید. اما بعد از مدتی استفاده، باید مقدار زیادی پول برای تعویض تیغ‌های كند شده بپردازید كه در مقایسه با قیمت كلی خود تیغ كمی بالا است.
داستان خرید كارتریج برای چاپگرهای جوهر افشان نیز همین‌طور است. زیرا شما چاپگر را با قیمت تقریباً پایین خریداری می‌كنید. ولی وقتی می‌خواهید كارتریج چاپگر خود را عوض كنید، قیمتی در حدود یك‌سوم قیمت كل چاپگر را باید بپردازید كه كمی گران به نظر می‌رسد و برای كاربران عمومی به صرفه نمی‌باشد.

نكاتی كلی در خرید چاپگرهای لیزری سیاه سفید (تك رنگ)

اگر شما تعداد زیادی صفحات متنی را چاپ می‌كنید، نیاز به خرید یك چاپگر تك رنگ ارزان قیمت برای كار خود دارید. این چاپگر می‌توانند تصاویر و متن‌های سیاه و سفید را با بهترین كیفیت ممكن به چاپ برساند. تعدادی از چاپگرهای لیزری تك رنگ، قیمتی كمتر از 200 دلار دارند و انتخاب مناسبی برای مصارف خانگی به شمار می‌روند.
تعدادی از چاپگرهای لیزری تك رنگ، به همراه پورت اترنت (شبكه) ارائه می‌شود كه امكان اتصال به شبكه را به این چاپگرها می‌دهد و این ویژگی امكان استفاده از یك چاپگر در محیط اداری را فراهم می‌كند. ولی اگر می‌خواهید از یك كامپیوتر برای اتصال به این نوع چاپگرها استفاده كنید، بهتر است هزینه اضافی برای یك كارت شبكه پرداخت نكنید.
كاربران عمومی می‌توانند در صورتی كه تعداد زیادی صفحات متنی را به چاپ می‌رسانند، به جای خرید یك چاپگر جوهرافشان، یك چاپگر لیزری تك رنگ در قیمت زیر 200 دلار خریداری نمایند تا مصارف آن‌ها را برطرف كند.
در مقایسه یك چاپگر لیزری با یك چاپگر جوهرافشان هم قیمت، چاپگر لیزری تك رنگ از لحاظ سرعت چاپ، كیفیت چاپ و قیمتی كه در هر صفحه برای چاپ (چاپ متن) برای شما به دست می‌آید، در سطح مناسب‌تری نسبت به چاپگر جوهرافشان قرار دارد.
اگر به چاپ تصاویر رنگی نیاز دارید، خرید یك چاپگر جوهرافشان برای شما ضروری است. ولی اگر به چاپ تصاویر رنگی نیاز ندارید و یا هر از گاهی اقدام به چاپ عكس رنگی می‌كنید، خرید یك چاپگر رنگی كاری اشتباه است. زیرا شما مجبور به استفاده از رنگ‌های چاپگر در طولانی مدت هستید. چون در غیراین صورت، چاپگر به مرور زمان دچار مشكلاتی در چاپ رنگ‌ها می‌شود و منافذ هد به علت خشك شدن ذرات جوهر، باعث جلوگیری از خروج رنگ‌ها می‌گردد.

نكاتی كلی در مورد خرید چاپگرهای رنگی لیزری

این چاپگرها برای محیط‌های اداری كه نیاز به چاپ تصاویر رنگی به تعداد زیاد دارند، عكاسان و كسانی كه به‌طور حرفه‌ای كار طراحی انجام می‌دهند، كاربرد زیادی دارند. تقریباً برای تمام كاربران خانگی، خرید یك چاپگر لیزر رنگی كار مشكلی است. زیرا این چاپگرها دارای قیمت بالا و كارتریج‌های گرانی می‌باشند. ولی اگر به این چاپگر نیاز مبرمی دارید، خرید آن كار نادرستی نیست. زیرا در كل قیمت چاپ هر صفحه عكس یا تصویر توسط چاپگر لیزری در مقایسه با چاپگر جوهرافشان ارزان‌تر می‌باشد. همچنین كیفیت این چاپگر در مقایسه با چاپگر جوهرافشان، در سطح بالاتری قرار دارد.
تونرهای چاپگرهای لیزری برای محیط بسیار پرخطر هستند. به همین خاطر مطمئن شوید كه آن‌ها را در جایی مناسب قرار داده‌اید و پس از مصرف نیز آن‌ها را به درستی دفع كرده‌اید. اگر شما یك كارگرافیكی پیچیده ندارید، می‌توانید یك چاپگر جوهرافشان را برای كار خود انتخاب كنید و با قیمتی در حدود یك‌دهم یك چاپگر لیزری كیفیت مناسبی را به دست آورید ولی در صورتی كه یك كاربر حرفه‌ای گرافیكی هستید و به چاپ تصاویر پیچیده و با دقت گرافیكی نیاز دارید، حتماً به یك چاپگر لیزری مناسب نیاز خواهید داشت.
اگر سرعت چاپ، یكی از فاكتورهای اصلی برای شما در خرید چاپگر لیزری است، باید با دقت مدل‌های مختلف چاپگرها را مورد بررسی قرار دهید و برحسب قیمت و سرعت، بهترین چاپگر را انتخاب نمایید.
در ادامه سعی نمودیم تعدادی از چاپگرهای موجود در بازار را معرفی نماییم تا شما را در خرید هر چه بهتر چاپگر موردنظرتان راهنمایی كنیم. ولی این نكته را به یاد داشته باشید كه معرفی نكردن یك چاپگر در این مقاله، به معنای عدم كارایی یا نامناسب‌بودن آن نیست و ما به علت كمبود فضا به‌طور انتخابی از هر نوع چاپگر مدل‌هایی را برای شما خوانندگان انتخاب نموده‌ایم تا شما را هر چه بهتر با ویژگی‌های چاپگرها آشنا كنیم. در كل هدف مقایسه كارایی میان این محصولات نیست. زیرا بهترین مقایسه، مشاهده كیفیت و سرعت چاپ چاپگر به طور عینی است كه مهم‌ترین ملاك برای خریدار می‌باشد.
در پایان جا دارد به این نكته اشاره نماییم كه سرعت‌های معرفی شده در جداول‌، سرعتی است كه توسط شركت‌های سازنده ارائه شده است و این مقدار به‌طور عملی در آزمایش به دست نیامده است.
طبقه بندی:
برچسب ها: چاپگر، چاپگرها، انواع چاپگر، راهنمای چاپگر، خرید چاپگر، پرینتر، انواع پرینتر،

  • پی دی با
  • پرشین بلاگ
  • ضایعات
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات