تاریخ : 1389/10/27 | 21:18 | نویسنده : خیام

Notebook -کامپیوتر Laptop
کامپیوتر
Laptop کامپیوتری کوچک و قابل حمل میباشد که دارای صفحه تصویر مسطح و صفحه کلیدی
 است که روی هم تا میشوند . کامپیوتر های
Laptop که با باتری کار میکنند اغلب دارای یک صفحه تصویر LCD ( نمایشگر کریستال مایع ) میباشند. بعضی از مدلها میتوانند با یک ایستگاه جفت شوند و به   عنوان یک سیستم رومیزی کامل در دفتر عمل کنند. در بعضی از کامپیوتر های Laptop مجموعه ای از برنامه های کاربردی تجاری در ROM تعبیه شده است.
کامپیوترهای
Laptop دارای قابلیت استفاده از برق شهری می باشند. بدین منظور از آداپتورهای خاصی استفاده می گردد. یکی از خصایص بارز کامپیوترهای Laptop ، قابل حمل بودن آنها است . بدین منظور امکان استفاده از باطری در آنها پیش بینی شده است . تمام کامپیوترهای Laptop دارای باطری قابل شارژ می باشند. عمرمفید باطری به نوع باطری و نوع استفاده از سیستم بستگی دارد . کامپیوترهای Laptop دارای مدل های دیگری از باطری بمنظور نگهداری اطلاعات موجود در حافظه CMOS می باشند.

 

تمام کامپیوترهای Laptop دارای یک نوع خاص از صفحات نمایشگر LCD می باشند. این نوع صفحات نمایشگر دارای ویژگی های زیر می باشند :
12 تا 17 اینچ
سیاه و سفید ( 16 مقیاس متفاوت برای خاکستری) و یا رنگی ( 65.536 )
بصورت
Passive و یا Active می باشند ( نمایشگرهای Active دارای شفافیت بیشتر و برای مطالعه مناسبتر می باشند)
و اكنون نمایشگر های فوق پیشرفته تا 17 اینچ هم برای لپتاپ ها ساخته شده است . كه حتی دقت تصاویر انها از سیستم های رومیزی معمولی و خانگی هم بیشتر هستند .
دستگاه ورودی
در کامپیوترهای شخصی بمنظور ورود اطلاعات از صفحه کلید و یا موس استفاده می شود. در کامپیوترهای
Laptop از دستگاههای ورودی متفاوتی استفاده می شود. در این راستا سه گزینه وجود دارد :
Trackball . با چرخش گوی ، امکان حرکت Cursor بر روی نمایشگر LCD فراهم می گردد.
TrackPoint .با فشردن انگشتان دست بر روی نقطه مورد نظر ،امکان حرکت Cursor فراهم می گردد.
TouchPad . با حرکت دست بر روی Pad امکان حرکت Cursor فراهم می گردد.
اتصالات
Docking
اغلب کاربران در زمان استفاده از کامپیوترهای
Laptop دارای مشکلاتی در زمینه صفحه نمایشگر( اندازه کوچک آن ) و یا صفحه کلید ( صفحه کلید کوچکتر از یک صفحه کلید استاندارد است ) می باشند ، بمنظور استفاده راحت تر کامپیوترهای Laptop در مواردی که از آنان بصورت Desktop استفاده می گردد ، Docking station مطرح شده است . سیستم فوق دارای چندین دستگاه جانبی ( مانیتور بزرگ ، صفحه کلید بزرگ ، موس ، چاپگر و دیسک درایو ) متصل شده است . در چنین حالتی می توان Laptop را به Staion مربوطه متصل و از آن بعنوان یک کامپیوتر رومیزی استفاده کرد.در این حالت صرفا" از یک اتصال درLaptop استفاده می شود. اغلب کامپیوترهای Laptop دارای اتصالات Docking می باشند.

 پردازشگرهای نوت بوک  ( Notebook Processors )

در حال حاضرتنوع زیادی از انواع پردازشگرها در کامپیوترهای همراه استفاده می گردد که عدم آگاهی کامل از آنها میتواندسردرگمی زیادی را باعث شود.دو دسته عمده پردازشگرهای معمول شامل پردازشگرهای
INTEL و AMD میشود, در این متن به انواع پردازشگرهای پنتیوم محصول شركت اینتل میپردازیم:
تفاوت بسیار كمی مابین انواع پردازنده ساخته شده اینتل برای لپتاپ وجود دارد.البته انواع جدیدتر آن نظیر سنترینو و سوناما بر خلاف گذشته با رویكرد مختص به لپتاپ از نظر كیفی و كارایی بیشتر همراه با مصرف كمتر انرژی طراحی و ساخته شده اند.در اینجا تنها به دلیل اشتباهی كه گاه از سوی دوستانی كه جهت خرید لپتاپ های ارزانتر به فروشندگان متفاوت مراجعه می نمایند و گاه جواب های نامربوط می شنوند,تنها به ذكر مفید انواع پردازنده های اینتل كه از نظر نامی بسیار مشابه هم هستند,می پردازیم.در ضمن دقت نمایید كه پردازنده های نامبرده به جز دو نوع نامبرده در سطور بالایی كه از كیفیت و كارایی و دقت در مصرف بهینه انرژی همانند هم بهره می برند,در زمان ساخت تنها با رویكردی از نظر ابعاد و میزان مصرف برق و سرعت پردازنده نامگذاری شده اند و یادمان باشد كه بر خلاف نوع رومیزی,ساخت پردازنده های لپتاپ در دوره نوینی بسر می برد.

Pentium M
در حالتی مابین پنتیوم 3 و پنتیوم 4 ساخته و طراحی گشته است.از نظر میزان مصرف انرژی كمی بهتر از پنتیوم 4 عمل می نماید و كیفیت- كارایی آن مابین این دو قرار می گیرد.این پردازنده جزئی از
Centrino package است.
Celeron M
مشابه
Pentium M بوده با این تفاوت كه قیمت آن كمی كمتر از Pentium M می باشد.این امر برای كسانی است كه می خواهند لپتاپ مقرون به صرفه تری را خریداری نمایند. level 2 cache memory در Celeron M به 512KB كاهش پیدا نموده,در حالی كه در Pentium M این میزان 1 -2 مگابایت می باشد.
تفاوت ریزپردازندهای پنتیوم
   و  Celeron
هسته ( Core ) : تراشه های Celeron با محوریت هسته تراشه های پنتیوم 4 ، طراحی و تولید شده اند .
 Cache : تراشه های Celeron نسبت به تراشه های پنتیوم 4 از حافظه Cache کمتری استفاده می نمایند . یک تراشه Celeron ممکن است دارای 128 کیلو بایت L2 Cache باشد . در حالی که L2 Cache استفاده شده در تراشه های پنتیوم 4 ، چهار برابر تراشه های Celeron است. میزان حافظه L2 Cache تاثیر بسیار زیادی را در خصوص کارآئی سیستم بدنبال خواهد داشت .
Clock Speed . شرکت اینتل تراشه های پنتیوم 4 را با هدف اجراء در سرعت های بمراتب بالاتری نسبت به تراشه های Celeron طراحی و تولید نموده است . سریعترین پردازنده پنتیوم 4 ، شصت مرتبه سریعتر از سریعترین پردازنده Celeron است.
Bus Speed . پردازنده ها در خصوص حداکثر سرعت Bus ارائه شده دارای محدودیت می باشند .سرعت Bus پردازنده های پنتیوم 4 ، 30 درصد بیش از پردازنده های Celeron است.
Mobile Pentium 4
سریع ترین پردازنده سیار و قابل حمل اینتل و دارای
Hyper-Threading كه بسیار مشابه Desktop Pentium 4 بوده و از تنظیم بهینه تر كنترل دمای پردازنده و مصرف كمی بهتر انرژی بهره مند است.از FSB (Front side bus speed) 533 MHZ بهره می برد كه این مقدار در پردازنده های انواع رومیزی در حد800 MHZ می باشد.پردازشگرهای MOBIL PENTIOM از حالتی از POWER MANEGMENT بنام SPEED-STEPبهره میبرد که باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش سرعت پردازش, به نسبت بار تحمیلی روی سیستم میشود,SPEED-STEPدوحالت دارد: وضعیت حداکثر توان ویا وضعیت مصرف بهینه باطری ,پردازشگرهای MOBIL CELERONاز SPEED-STEPاستفاده نمی کنند.پردازنده های Mobile Pentium از حالتی بنام SpeedStep بهره می برند كه بر اساس system load لپتاپ,میزان برق مصرفی و سرعت پردازنده را تحت تاثیر قرار می دهند.این حالت بر دو نوع است:با حداكثر كارایی كه طبیعتا انرژی بیشتری را مصرف می نماید و دیگری حالت مناسب بهینه سازی مصرف انرژی باطری.Mobile Celeron از چنین حالتی بهره نمی برد . در نوتبوك هایی كه از این مدل پردازنده استفاده میكنند گهگاه دیده شده است كه قدرت پردازنده متناسب با میزان باتری و زمان شارش ان تغییر میكند مثلا در حین كار روی یك پروژه با كاهش شارش باتری نوتبوك شما قدرت پردازنده شما از 2400MHz به 1000Mhz كاهش میابد .
Mobile Pentium 4 Processor-M
كه بنام
P4-M نیز شناخته می شود.با حداكثر سرعت 2.6 GHZ این پردازنده هم اكنون به وسیله جایگزینی با Pentium M & Celeron M در لپتاپ های كوچك و سبك با كارایی معتدل و متوسط از دور رقابت خارج شده است.چراكه در لپتاپ های بزرگ و مشابه مدل های رومیزی و قدرتمند نیز از پردازنده هایی همچونregular Mobile and Desktop Pentium 4 استفاده می شود.
Mobile Celeron
بدلیل دارا بودن كمترین میزان حافظه كش به سرعت عملكردی انواع دیگر نمی رسد.(علیرغم دارا بودن
High clock speed ).در لپتاپ های كوچك و سبك بیشترین كارایی را داشته و در انواع ارزانتر آن بكار می رود.
Desktop Pentium 4
برای لپتاپ های نوع جایگزین با مدل رومیزی ساخته شده كه با قیمت كمتر از بیشترین قدرت عملكردی برخوردار است . البته بایستی قبول نمود كه این پردازنده از پردازنده های
Non-Mobile ( غیر قابل حمل ) محسوب می گردد. در این پردازنده شما از ( FSB (Front side bus speed سریع تری برخوردار هستید.همچنین از 800 MHZ FSB بهره برده و یا دارای Dual Channel Memory می باشد . اما این پردازنده خوره باتری و زمان شارش نوتبوك شما است و شما تنها میتوانید در بهترین حالت حدود 2ساعت بوسیله باتری با نوتبوك خود كار كنید .
Centrino
 درواقع یک نام تجاری است که توسط
INTELعرضه شده و عنوان کامل آن INTEL® CENTRINO MOBIL™ TECHNOLOGY است, که دارای چهار مزیت است:
1- افزایش قدرت پردازش علیرغم
CLOCK-SPEEDظاهرا کمتر بواسطه افزایش حافظه CACHEبه 1MB ,واخیرا MB2
2-ظرافت و کم شدن قطر نوت بوک و نهایتا کاهش وزن اینگونه نوت بوکها . تنوع طراحی، حجم و وزن كمتر نسبت به نوت بوك های
Pentium 4 تنها با استفاده از طراحی Micro FCPGA در این تكنولوژی مقدور گردیده است و برای اینكه حرارت بالای پروسسور این نوت بوك ها باعث بوجود آمدن اختلال در سیستم عملیاتی این دستگاهها نگردد، در این نوع از نوت بوك ها از پروسسورهای ولتاژ پایین (LV) و یا ولتاژ بسیار پایین (ULV) استفاده شده است.
3- بهینه سازی میزان مصرف انرژی واستفاده مدت طولانی تر از باطری . مدیریت جدید مصرف باطری در این تكنولوژی باعث جلوگیری از اتلاف بی دلیل انرژی باطری دستگاه جهت انجام اعمال غیر لازم و كاربردی گشته، نتیجتاً طول عمر و زمان مصرف بیشتر باطری را برای مصرف كننده نوت بوك به ارمغان می آورد.
4-آزادی عمل وامکان استفاده از شبکه بی سیم
WLANوتطبیق با استاندارد WI-FI سیستم WLAN Security پشتیبانی شده توسط این تكنولوژی شامل طیف وسیعی از دستورات امنیتی شبكه، تولید شده توسط شركت Cisco Systems بوده و باعث جلوگیری از حملات انواع ویروسها، هكرها و ... می گردد.
تفاوت پردازنده های
Centrino و Pentium
- پردازنده های
Centrino مخصوص نصب بر روی Notebook ها طراحی شده است این پردازنده ها به گونه ای طراحی شده اند كه مصرف كمتر انرژی و تولید گرمای كمتری دارند. این پردازنده ها در اصل به نام Mobile تولید می شوند و هنگامیكه به همراه چیپ ست 855 شركت اینتل و كارت بی سیم 2100 شركت اینتل همراه شوند به نام Centrino خوانده می شود كه در ایران به نام Centrino معروف شده اند.این گروه دارای حافظه داخلی از 1MB تا 2048K یعنی 2MB می باشد كه باعث افزایش قدرت پردازش آنها می شود و سرعت گذرگاه 400MHz دارند. با تولید این پردازنده ها كه در چند گروه تولید می شوند، وزن نوت بوكها به علت حذف سیستم های خنك كننده بزرگ قبلی، كاهش چشمگیری داشت. در حال حاضر حدود 85% نوت بوك های دنیا با این پردازنده ها تولید می شوند. در واقع Centrino نمایانگر قویترین تكنولوژی ابداعی شركت اینتل جهت ساخت انواع نوت بوك می باشد.نوت بوك های دارای تكنولوژی Centrino Mobile نسبت به نوت بوك های Pentium 4 از حافظه L2 Cache با ظرفیت بالای 1 و 2 مگا بایت كه به ترتیب Banias و Dothan نام دارند برخوردار هستند. این تكنولوژی نه تنها در جهت افزایش بهره وری سیستم بوده بلكه شامل امتیازات وسیعی از جمله برخورداری كامل نوت بوك از سیستم Wireless Lan ، زمان استفاده بسیار طولانی از باطری، عمر زیاد آن، حجم و وزن كمتر نوت بوك نسبت به مدلهای قدیمی Pentium 4 می باشد.به این ترتیب با اختراع این تكنولوژی توسط شركت Intel مشتریان نوت بوك قدم به دنیای تازه ای از امكان انتخاب و اعمال سلیقه در سرعت، قدرت پردازش، طراحی، وزن كمتر و ابعاد كوچكتر نوت بوك مورد نیاز خود خواهند گذاشت. مقایسه سرعت پردازنده های Mobile) Centrino) را باPentium اصلا نباید انجام شود ولی افرادی كه خیلی مایل به این مقایسه هستند می توانند به سایت شركت اینتل مراجعه كنند و اطلاعات خود را به روز برسانند.
Dothan
از حافظه نهانی
L2 cache بیشتری بهره میبرد ( 2MB L2 Cash) و علاوه بر بالا بردن كارایی پردازنده در لپتاپ مصرف برق را بهینه می نماید.البته این موضوع برای كسانی كه چندان از پریز برق دور نیستند و یا با لپتاپ زیاد كار نمی كنند(تفننی)كارایی خود را از دست می دهد.البته دوتان در همان دسته بندی سنترینو جای می گیرد در واقع همان Centrino است و مثلا این گونه نیست كه هر یك چیزی مجزاست و می توان گفت نوع بهینه شده آن است.كارایی پردازنده در حالت دوتان سریع تر است.دوتان از سرعت 1.7 شروع شده در حالی كه سنترینو در همان سرعت زیر 1.7 باقی می ماند.همچنین دوتان از ترانزیستور های بیشتری برای افزایش توان محاسباتی بهره میبرد. تكنولوژی ساخت ان 90 نانو متری است .قبلا گفته می شد كه دوتان احتمالا باعث افزایش حرارت تولیدی و در نتیجه گرمای حاصله اضافی خواهد گردید كه در صورت عدم دفع سبب كوتاهی عمر باطری می گردد ولی تاكنون مقاله ای در اثبات این ادعا نوشته نشده است .این پردازنده در حقیقت نوع جدید پردازنده‌های «پنتیوم ام» (سنترینو) محسوب می‌شود كه شركت «اینتل» دو سال پیش به بازار عرضه كرده بود. شركت اینتل اعلام كرد كه میزان حافظه «كش» سطح دوم (cache 2 Level) در پردازنده «دوتان» در مقایسه با پردازنده «پنتیوم ام» قبلی دو برابر شده و به دو مگابایت افزایش پیدا كرده است. حافظه «كش» به حافظه‌ای گفته می‌شود كه درون خود پردازنده تعبیه می‌شود و اطلاعاتی كه به وفور مورد استفاده پردازنده قرار می‌گیرند؛ به این حافظه منتقل می‌شوند تا زمان زیادی صرف انتقال اطلاعات از حافظه اصلی (RAM) به پردازنده نشود. شركت «اینتل» در پردازنده «دوتان»؛ از فناوری جدید 90 نانومتری خود استفاده كرده است به كمك این فناوری ابعاد ترانزیستورهای مورد استفاده در پردازنده كاهش پیدا می‌كند و بدین ترتیب می‌توان تعداد بیشتری ترانزیستور را درون تراشه جای داد. شركت «اینتل» چندی پیش نیز پردازنده جدید «پنتیوم 4» خود ویژه رایانه‌های شخصی رومیزی با نام «پریسكات» را به بازار داد كه در آن نیز از فناوری 90 نانومتری استفاده شده است. كارشناسان عقیده دارند استفاده از فناوری 90 نانومتری سبب افزایش مصرف برق در پردازنده‌های جدید «پنتیوم 4» شده و اگر همین مشكل در پردازنده «دوتان» نیز وجود داشته باشد؛ این امر می‌تواند سبب كاهش عمر باتری رایانه‌های لپتاپ شود. میزان مصرف برق برای تولیدكنندگان رایانه‌های قابل حمل اهمیت زیادی دارد زیرا هرچه پردازنده برق بیشتری مصرف كند؛ عمر باتری و در عمل كارایی رایانه نیز كاهش پیدا می‌كند.
Sonoma
نسل بعدی معماری
Centario شرکت اینتل با نام Sonomaاز یک سری تراشه جدید , GM915 استفاده می کندکه PCI Express bus را روی کامپیوترهای قابل حمل مورد استفاده قرار می دهد. روی این باس یک اسلات Express Card جدید می نشیند که کوچکتر و سریعتر از اسلات PC Cardاست و بزودی جایگزین آن خواهد شد.PC Card ها به اسلات های جدید نمی خورند و مشخص نیست که نوت بوک ها هر دو نسخه را قبول می کنند یا نه به همراه این سری تراشه های جدید , فن آوری صدای Dolby و کارت های گرافیکی Onboard روی نوت بوک ها قرار داده می شوند. اینها برای بر اورده کردن خواسته های مشتریان نوت بوک ها کافی هستند اینتل پیاده سازی فن آوری جدیدی که در ان زمان بین دو شارژباطری افزایش می یابد را به تعویق انداخته . اینتل سازندگان نرم افزاررا تشویق به استفاده از امکانات مدیریت نیرو می نماید. WIFIنیز همراه Centrino بصورت استاندارد روی این کامپیوترها استفاده می شود.نکته جالب اینکه نوع سه حالته (پشتیبانی کننده 11g,11b ,11a )هم به صورت انتخابی وجود دارد.سه حالته بودن می تواند استفاده ازa11رابالا برده وتراکم روی بازه4/2 گیگاهرتزی را با استفاده از دو حالت دیگر تا حدی کاهش دهد.wifi روی یک کارت PCI کوچک جای گرفته در نتیجه قابل ارتقاء خواهد بود . نسخه دو هسته تی این کامپیوترها در راه است که NAPA نام دارد. جای دادن دو پردازنده در یک قطعه این ذهنیت را بوجود می اورد که ممکن است مصرف افزایش یافته ودر عوض عمر باطری کاهش بیابد ولی واقعا چه زمانی ازانرژی یک نوت بوک به طور کاملی استفاده می گردد؟ خیلی کم. فن اوری دو هسته ای هنگامی که شما به انرژی احتیاج دارید ,آن را ارائه می دهد,وهنگامی که نیازی نداشته باشید , خیلی راحت یک هسته را خاموش می کنید . به طور خلاصه پیشرفتهای ایجاد شده در Sonoma عبارتند از : یك گذرگاه پیشین 533 مگاهرتز ، پشتیبانی حافظه پرسرعت DDR2،  گذرگاه PCI Express، صوت بهتر و 802.11a/b/gWi-Fi.
طبقه بندی:
برچسب ها: نحوه تنتخاب laptop، انواع لب تاپ،

  • پی دی با
  • پرشین بلاگ
  • ضایعات
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات