تاریخ : 1389/10/27 | 20:42 | نویسنده : خیام

 

نحوه انتخاب یک کارت گرافیک
کارت گرافیک یکی ازعناصر مهم در کامپیوتر است که با توجه به نوع استفاده و نیاز کاربران، دارای مدل های متفاوت با پتانسیل های مختلف می باشد. کاربران با توجه به امکانات کارت گرافیک قادر به استفاده از بازی های کامپیوتری پیشرفته ، مشاهده فیلم و انجام عملیات حرفه ای نظیر ضبط و ویرایش فیلم ، می باشند. در زمان استفاده از تصاویر گرافیکی حجیم و یا برخی بازی های کامپیوتری، ممکن است تصاویر بصورت منقطع نمایش داده شوند، در چنین مواردی استفاده از یک کارت گرافیک مطلوب و با سرعت مناسب ، علاوه بر افزایش کارآئی سیستم ، امکان پردازش تصاویر دو بعدی و یا تصاویر سه بعدی استفاده شده در بازی های کامپیوتری را با سرعت بیشتر فراهم می نماید .برخی از کارت های گرافیک دارای امکانات متنوعی نظیر پورت های ورودی و خروجی برای اتصال به دوربین های دیجیتال و تلویزیون بوده و در برخی از مدل های دیگر امکان اتصال بیش از یک نمایشگر به کامپیوتر ، وجود دارد. کارت های گرافیک در مقایسه با گذشته دارای امکانات بیشتر، کیفیت بهتر و توانائی مطلوب بمنظور بازخوانی تصاویر می باشند.


مشاهده ادامه متن برچسب ها: کارت گرافیک، چگونه کارت گرافیک بخرم، انواع کارت گرافیک،

تاریخ : 1389/10/27 | 20:39 | نویسنده : خیام

 

flash memory به عنوان یك دستگاه ذخیره‌ای با حالت جامد دیسك سخت و دوربین‌های دیجیتالی در نظر گرفته می‌شود."فلش مموری" یك نوع از تراشه‌های حافظه فقط خواندنی قابل برنامه‌ریزی پاك كردنی می‌باشد ولی خیلی سریعتر از آن كل تراشه را پاك و دوباره می‌نویسد. از یك شبكه شطرنجی كه از دو دسته خط موازی و عمود بر یكدیگر و یك باتری‌ كه دو ترانزیستور در هر تقاطع دارد درست شده است كه این دو ترانزیستور به وسیله یك لایه نازك اكسید از هم جدا می‌باشند.


مشاهده ادامه متن

طبقه بندی:
برچسب ها: فلش، چگونه فلش بخریم، نحوه انتخاب فلش، انواع فلش،

تاریخ : 1389/10/27 | 20:27 | نویسنده : خیام
معرفی:
SVCHOST.EXE نامی عمومی برای پروسسهائی است که از طریف DLL ها و یا از داخل آنها اجرا می شوند.
اطلاعات بیشتر:
فایل Svchost.exe که در پوشه %SystemRoot%\System32 قرار دارد در هنگام آغاز اجرای ویندوز قسمت services رجیستری رو چک میکنه و لیستی از سرویسهائی که باید اجرا شوند رو ایجاد می کنه.موارد متعددی از Svchost می تونن همزمان با هم اجرا بشن که هر کدوم از اونا شامل گروهی خاص از سرویسها می شود.پس بهمین دلیل سرویسهای جداگانه می تونن همزمان و فارغ از اینکه Svchost کی اجرا شده به هم اجرا بشن و روند بالا آمدن ویندوز تسریع بشه.در ضمن این شیوه گروه بندی سرویسها باعث ایجاد کنترل بهتر و Debug سریعتر می شود.
گروههای Svchost.exe در این کلید رجیستری معرفی می شوند:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\WindowsNT\Cu rrentVersion\Svchost
هر Value که در زیر این شاخه ایجاد شده باشه بیانگر یک گروه جداگانه Svchost می باشد و هنگامی که شما task Manger رو نگاه می کنید برای خودش گروه جداگانه ای ایجاد می کند.
هر کدام از این value ها دارای ارزش REG_MULTI_SZ هستند و شامل اطلاعات سرویسها و process هائی هستند که که در زیر این شاخه از Svchost اجرا می شن.
هر کدام از گروههای Svchost می تونن شامل یک یا چند سرویس باشند که از کلید زیر در رجیستری Extract می شوند که پارامترهای اونا شامل یک ServiceDLL Value می باشد.
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Servic es\Service
برای درک بهتر Svchost و دیدن سرویسهائی که هم اکنون از Svchost استفاده می کنن این مراحل رو انجام بدین:
از منوی Start ----Run رو اجرا کنید و تایپ کنین cmd
ودر پای prompt بنویسید:Tasklist /SVC و Enter رو فشار بدین.
فرمان Tasklist لیستی از پروسسهای در حال اجرا تهیه می کنه و سوئیچ /SVC هم لیستی از زیر پروسسهای هر گروه رو ایجاد می کنه .برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به هر پروسس فرمان رو بصورت زیر تایپ کنین:
Tasklist /FI "PID eq processID" که بجای PID eq processID باید پروسس مورد نظر خودتون رو بنویسین.مثال زیر مواردی از پروسسهای تحت Svchost رو نشون می ده که همونطور که می بینین خیلی از فعالیتهای حیاتی ویندوزتون رو هم شامل میشه:

Image Name PID Services
================================================== ======================
System Process 0 N/A
System 8 N/A
Smss.exe 132 N/A
Csrss.exe 160 N/A
Winlogon.exe 180 N/A
Services.exe 208 AppMgmt,Browser,Dhcp,Dmserver,Dnscache,
Eventlog,LanmanServer,LanmanWorkstation,
LmHosts,Messenger,PlugPlay,ProtectedStorage,
Seclogon,TrkWks,W32Time,Wmi
Lsass.exe 220 Netlogon,PolicyAgent,SamSs
Svchost.exe 404 RpcSs
Spoolsv.exe 452 Spooler
Cisvc.exe 544 Cisvc
Svchost.exe 556 EventSystem,Netman,NtmsSvc,RasMan,
SENS,TapiSrv
Regsvc.exe 580 RemoteRegistry
Mstask.exe 596 Schedule
Snmp.exe 660 SNMP
Winmgmt.exe 728 WinMgmt
Explorer.exe 812 N/A
Cmd.exe 1300 N/A
Tasklist.exe 1144 N/A

تنظیمات رجیستری برای مثال بالا به صورت زیر می باشد:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Svchost:
Netsvcs: Reg_Multi_SZ: EventSystem Ias Iprip Irmon Netman Nwsapagent Rasauto Rasman Remoteaccess SENS Sharedaccess Tapisrv Ntmssvc
RApcss :Reg_Multi_SZ: RpcSsطبقه بندی:

تاریخ : 1389/10/27 | 20:25 | نویسنده : خیام
تاریخچه

در سال1995 ، انجمن جوامع حرفهای انفورماتیك اروپا (CEPIS) یك گروه ویژه تحت حمایت مالی اتحادیه اروپا ایجاد كرد كه هدف آن، دستیابی به روشی برای ارتقای سطح مهارتهای IT در سراسر اروپا بود .این گروه ویژه در سال 95 و اوایل96 ، آزمونهای آزمایشی، برگزار كردند تا اینكه سرانجام در آگوست سال1996 ، گواهینامه اروپایی راهبری كامپیوتر (ECDL) در سوئد ارائه و به تدریج در سراسر اروپا و سپس در سطح بینالمللی مطرح شد . برنامه ECDL/ICDLتوسط بنیادECDL-F ECDL در سطح جهانی اداره میشود .این بنیاد كه در سال 1997 تاسیس شد، سازمانی غیرانتفاعی است كه وظیفه آن بهبود، گسترش و تصدیق مهارتهای كامپیوتری و دانش IT است . در حال حاضر ICDL به مدرك استانداردی تبدیل شده كه در كشورهای غیراروپایی كاربرد دارد و برنامه درسی آن مشابه دروس ECDL است .بنیاد گواهینامه اروپایی راهبری كامپیوتر، برنامه درسی را تعیین كرده و آن را دائما به روز رسانی میكند تا اطمینان حاصل شود كه دروس آن با دنیای كار و پیشرفتهای انجام شده در زمینه فناوری، هماهنگ است . میزان پذیرش ICDL در كشورها، به طور روز افزونی در حال رشد است و در حال حاضر بسیاری از افراد و شركتها، این گواهینامه را معیاری برای سنجش مهارتهای كامپیوتری میدانند .سازمانهای حمایت كننده ازICDL ، در بخش وسیعی از صنعت و دانشگاه فعالیت میكنند .علاوه بر آن، این گواهینامه مورد حمایت اتحادیه اروپاست كه استانداردها و سطح كیفیت را در سراسر اروپا تضمین می كند .


مشاهده ادامه متن

طبقه بندی:
برچسب ها: ICDLچیست؟،

این نخستین بار است كه یك شركت كامپیوترى در حد و اندازه مایكروسافت براى به دام انداختن یك ویروس نویس وارد عمل مى شود.


به نظر مى رسد آن چه كه شركت مایكروسافت را وادار به حضور در عرصه هاى امنیت كامپیوترى در مقابله با خرابكاران كامپیوترى مى كند ضربه هاى متعددى است كه خصوصاً طى چند ماه اخیر بر سیستم عامل هاى این شركت وارد آمده است. شاید به همین علت است كه آنها از چند روز قبل با تعیین ۵۰ میلیون دلار جایزه عملاً به تیم هاى تحقیقاتى CIAو FBI پیوستند و نتایج فعالیت آنها به دستگیرى نویسنده ویروس ساسر انجامید.نوجوان ۱۸ ساله آلمانى پیش از آن كه ماموران پلیس بخش هانوفر را جلو در منزل خود ببیند هیچ گاه تصور نمى كرد كرم رایانه اى كه او نگارش آن را انجام داده و در طى مدت كوتاهى میلیون ها كامپیوتر در سرتاسر جهان را آلوده ساخته است بتواند به این سادگى صاحب خود را گرفتار پلیس كند.


مشاهده ادامه متن

طبقه بندی:
برچسب ها: ویروس، ویروسها، مایکروسافت،

تاریخ : 1389/10/27 | 20:18 | نویسنده : خیام

Notebook -کامپیوتر Laptop
کامپیوتر
Laptop کامپیوتری کوچک و قابل حمل میباشد که دارای صفحه تصویر مسطح و صفحه کلیدی
 است که روی هم تا میشوند . کامپیوتر های
Laptop که با باتری کار میکنند اغلب دارای یک صفحه تصویر LCD ( نمایشگر کریستال مایع ) میباشند. بعضی از مدلها میتوانند با یک ایستگاه جفت شوند و به   عنوان یک سیستم رومیزی کامل در دفتر عمل کنند. در بعضی از کامپیوتر های Laptop مجموعه ای از برنامه های کاربردی تجاری در ROM تعبیه شده است.
کامپیوترهای
Laptop دارای قابلیت استفاده از برق شهری می باشند. بدین منظور از آداپتورهای خاصی استفاده می گردد. یکی از خصایص بارز کامپیوترهای Laptop ، قابل حمل بودن آنها است . بدین منظور امکان استفاده از باطری در آنها پیش بینی شده است . تمام کامپیوترهای Laptop دارای باطری قابل شارژ می باشند. عمرمفید باطری به نوع باطری و نوع استفاده از سیستم بستگی دارد . کامپیوترهای Laptop دارای مدل های دیگری از باطری بمنظور نگهداری اطلاعات موجود در حافظه CMOS می باشند.

 


مشاهده ادامه متن

طبقه بندی:
برچسب ها: نحوه تنتخاب laptop، انواع لب تاپ،

تاریخ : 1389/10/27 | 20:13 | نویسنده : خیام

 

 

چاپگرها یكی از قطعات جانبی كامپیوتر هستند كه امروزه از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشند و تقریباً كارایی بالایی در كاربردهای مختلف دارند. معمولاً اكثر مردم به یك چاپگر برای استفاده شخصی در محیط كار و یا منزل نیاز دارند. ولی اكثر افراد در هنگام خرید، به علت كثرت مدل‌های مختلف چاپگر، دچار سردرگمی می‌شوند و نمی‌توانند چاپگر مناسب خود را انتخاب نمایند.
در مرحله اول، نوع چاپگر انتخابی بستگی به كاری دارد كه شما می‌خواهید با چاپگر خود انجام دهید. مانند چاپ متن و تصاویر گرافیكی سیاه و سفید و یا رنگی، این عامل باعث تغییر در نوع چاپگر انتخابی شما می‌شود. مثلاً اگر شما به چاپ تعداد زیادی صفحات متنی احتیاج دارید، آن وقت برای شما یك چاپگر لیزری تك رنگ مناسب است. ولی برای تصاویر گرافیكی و عكس، دیگر نمی‌توانید از یك چاپگر لیزری سیاه و سفید استفاده كنید و نیاز به یك چاپگر رنگی جوهرافشان یا لیزری دارید تا بهترین كارایی را به دست آورید.

براساس نوع مصرف و كارایی، چاپگرها به 5 نوع مختلف تقسیم می‌شوند:


مشاهده ادامه متن

طبقه بندی:
برچسب ها: چاپگر، چاپگرها، انواع چاپگر، راهنمای چاپگر، خرید چاپگر، پرینتر، انواع پرینتر،

تاریخ : 1389/10/27 | 19:53 | نویسنده : خیام

همانطور که می دانید ram معروفترین حافظه مورد استفاده در کامپیوتر است.


RAM مخفف عبارت RANDOM ACCESS MEMORY می باشد.


به دلیل اینکه دسترسی به سلول های حافظه RAM سریع اتفاق می افتد آن را بدین نام خوانده اند.
نقظه مقابل RAM را SAM می نامند که مخفف ACCESS MEMORY SERIAL می باشد و بدین معناست که داده ها را به صورت سریالی ( مثل نوار کاست ) در خود نگه می دارد.در SAM اگر به دنبال داده ای باشیم به ترتیب باید تمام حافظه تک به تک چک شود تا به داده مورد نظر برسیم ( مثل وقتی که بخحواهیم در یک نوار کاست به دنبال آهنگ مورد نظر باشیم که در این موقع باید تمام آهنگ ها را گوش دهیم تا به آیتم مورد نظر دست پیدا کنیم.)
اما در RAM در هر موفع و در هر شرایط مکانی از حافظه باشید مستقیما می توانید به داده مورد نظر دست پیدا کنید.
یک چیپ از حافظه تقریبا شبیه به میکرو پروسوسور همان IC هست .در این مدارات مجتمع میلیون ها ترانزیستور و خازن قرار دارند در تقریبا تمامی کامپیوتر ها در حافظه DRAM ( Dynamic random access memory ) ترانزیستور و خازن مجموعا با هم یک سلول حافظه را تشکیل می دهند .(این سلول ها خود نشان دهنده یک بیت از حافظه هستند)
می دانیم که این خازن یک بیت از حافظه را نگه داری می کند که محتوی یک است یا صفر .
در کنار این ترانزیستور به صورت سوئیچی عمل می کند که وظیفه کنترل مدارات را روی چیپ حافظه دارد که آیا محتویات خازن را بخواند یا اینکه موقعیت را برای نخواندن آن و تغییر در موضوع ایجاد کند.

یکی از عملیاتی که بر روی ram ها انجام می دهند عمل refresh کردن است که البته تنها مختص ram های پویاست. یک نکته راجع به ram های پویا این است که باید مداوم refresh شوند در غیر این صورت اطلاعات خود را از دست می دهند اما استفاده از refresh موجب کندی سرعت ram می شود .
سلول های حافظه ای در RAM بر روی یک تخته سیلیکونی به صورت آرایه هایی از سطر و ستون ها قرار دارند.ستون ها را با عنوان bitline , و سطر ها را با عنوان wordline مشهورند. محل تقاطع سطر و ستون ها محل آدرس حافظه است .یعنی هر آدرس حافظه با سطرها و ستون های متقاطع در آن مکان بیان می شوند.
قابل ذکر است که dram ها به طور مداوم ستون هایشان را شارژ می کنند تا ترانزیستورهای خود را به صورت فعال نگه دارند. زمانی که آن را شارژ می کنند مقدار ۱ را به آن اختصاص می دهند.
در زمان خواندن خازن برای اینکه مشخص شود که آیا محتویات آن صفر است یا یک یک امپلی فایر حساس مشخصث میکند که آیا ظرفیت آن آیا بیش از ۵۰ درصد پوشیده از الکترون است یا نه ؟؟
اگر پاسخ مثبت بود محتویات خازن برابر با یک است و در خلاف این امر محتویات خازن برابر با صفر است.

اما بحث ram های ایستا یا همان static RAM بحثی متفائت از RAM های پویاست.
RAM های ایستا مخفف static RAM می باشند که در آن ها نوعی flip-flop وجود دارد که هر بیت از حافظه را نگهداری می کند . static RAM دیگر نیازی به refresh شدن ندارند زیرا یک فلیپ فلاپ برای حافظه چهار تا شش ترانزیستور سیم کشی شده به هم دارد و دیگر نیازی به refresh شدن ندارد و به همین دلیل به خاطر اینکه کندی سرعت در static RAM به خاطر refresh وجود ندارد static RAM ها از ram های پویا برترند. اما لازم است بدانید static RAM ها گرانند زیرا بخش های بیشتر و متنوع تری در static RAM نسبت به پویا داریم که باعث می شود سلول های حافظه بیشتری را اشغال می کند پس بر روی چیپ حافظه از حافظه کمتری برخورداریم که این همان دلیل گران تر بودن آن است.
پس نتیجه ای که میتوانیم از مطالب فوق بدست آوریم این است که static RAM سرعت بیشتری دارد و البته گرانتر است اما ram های پویا سرعت کمتری دارند و در عین حال ارزان تر هستند.
همچنین می توانیم نتیجه بگیریم که ram های پویا برای برای حافظه بزرگتر کار برد بهتری خواهد داشت اما static RAM برای کش CPU بهتر است.
چیپ های حافظه امروزه به صورت کارت هایی که آن ها را ماژول بیان می کنند موجودند که با بر رسی یکی از آنها می توانیم اعدادی همچون ۳۲*۸ یا ۱۶*۴ را مشاهده کنیم.
یک نکته مهم راجع به RAM ها این است که باید بدانیم چه نوع RAM ای بر روی چه پایه ای قرار می گیرد.
در زیر به بیان برخی خصوصیات این نوع RAM ها و اتصالاتشان با مادر برد ( برد اصلی ) خواهیم پرداخت:

SIMM single in-line memory module :

در این نوع برد از حافظه از سی پین برای اتصال با ابعاد ۲در ۹ سانتی متر دارد در اکثر کامپیوتر ها simm ها را باید به صورت جفتی نصب کنیم و البته در هر دو میزان حافظه باید برابر باشند دلیل این امر آن است که پهنای باند ارتباطی باس مادر برد شما بیش از یک simm میباشد یعنی اگر شما می خواهید از ۱۶ نگابایت ram بهره مند شوید باید دو ram 8 مگابایتی نصب کنید.(پارسی کتاب )
اخیرا simm هایی در ابعاد ۲۵ در ۱۱ تولید شده اند که از ۷۲ پین برای ارتباط استفاده می کنند.
این پین ها برای افزایش باند است که تا بیش از ۲۵۶ مگابایت از حافظه رم را می توان بر ْنها نصب کرد . با این وجود با پیشرفت تکنولوژی از simm ها دیگر چندان استقبالی نمی شود و در مثابل آن از DIMM که مخفف Dual in-line Memory Module است استفاده می شود و طرفداران فراوانی در دنیاس سخت افزاری و ram ها دارند.
جالب است بدانیم در dimm ها حدودا ۱۶۴ تا ۱۸۴ پین وجود دارد و با ابعاد ۲۵ در ۱۴ سانتی متری هستند . که باعث گنجایش ۸ مگابایت تا یک گیگابایت گنجایش برای رم را فراهم می کند و برتری دیگر آن بر simm این است که نیازی به استفاده از ram های جفتی نیست.

توضیحات مختصری پیرامون انواع ram ها

در دنیای سخت افزار انواع RAM ها با قابلیت های متفاوتی وجود دارد که به صورت تیتر وار عبارتند از :
Sram) static RAM)
Dynamic RAM (DRAM)
FAST PAGE MODE Dynamic RAM FPM DRAM
Extended data-out put DYNAMIC RAM EDO DRAM
Extended data-out put DYNAMIC RAM EDO DRAM
DYNAMIC random access SD RAM Synchronous memory
DOUBLE Rate SDRAM DDR SDRAM
RDRAM Rambus DRAM
VRAM video RAM

Sram) static RAM)

این نوع RAM که همان RAM ایستا می باشد دارای تعدادی ترانزیستور برای هرسلول حافظه می باشد ( به تعداد ۸تا ۶ ) که بهتر است برای برای کش CPU استفاده شود . در ضمن گفتنی است که در این نوع RAM از خازن در سلول های حافظه استفاده نمی شود.

Dynamic RAM (DRAM)

این نوع حافظه که به RAM پویا نیز مشهور است دارای خازن در هر سلول که نیاز به REFRESH شدن دارند و البته در هر سلول حافظه ترانزیستور هایی هم وجود دارد .
این نوع حافظه نیاز به REFRESH دارد .(برخلاف استاتیک )

FAST PAGE MODE Dynamic RAM FPM DRAM

این نوع حافظه از نوع اولیه RAM دینامیکی ( پویا ) بوده و بیشترین سرعت انتقال داده ها در کش CPU به ۱۷۶ MBps میرسد.

Extended data-out put DYNAMIC RAM EDO DRAM

این نوع RAM مثل دیگر RAM ها به پردازش بیت به بیت و به طور مرتب و پشت سر هم نمی پردازد.بلکه به محض اینکه آدرس بیت اول را شناسایی کرد به دنبال بیت بعدی می رود و این باعث می شود تقریبا ۵ درصد سرعتی بیشتر به FPM RAM داشته باشد.

DYNAMIC random access SD RAM Synchronous memory

این نوع از حاظه ۵ درصد سرعتی بیشتر از edo DRAM دارد و معمول تر از نسخه اخیر است .

DOUBLE Rate SDRAM DDR SDRAM

این نوع حافظه همان SDRAM است البته با پهنای باند بیشتری است.
حداکثر سرعت ارتباط با کش لایه دو مقدار ۱۰۴۶ MBps می باشد البته برای باس ۱۳۳٫

RDRAM Rambus DRAM

این نوع رم سرعت بسیار زیادی با با قیمت زیادی دارد.

CMOS RAM

مقدار کمی از حافظه که در کامپیوتر شما برای شناسایی دیگر اجزا به کار می رود این حافظه به یک باتری کوچک نیاز مند است همان باطری که وقتی در کیس را باز می کنید آن را می بینید

VRAM video RAM

این نوع حافظه رمی است که بر روی کارت گرافیک یا کارت ویدیویی شما نصب می شود.(پارسی کتاب )
طبقه بندی:
برچسب ها: RAM، SDRAM، ROM، انواع رم، رم ها،

تاریخ : 1389/10/27 | 19:49 | نویسنده : خیام

کارت حافظه :


برای آنکه بدانید دستگاه شما از چه نوع کارتی استفاده میکند باید به دفترچه راهنمای آن مراجعه نمائید یا وب سایت فروشنده را جستجو کنید.
Secure Digital Card-1 یا SD
این کارتها در اصل برای نگهداری فایلهای موزیک با حفظ حق کپی رایت درست شد اما بسرعت در زمینه عکاسی مورد توجه قرار گرفت زیرا بسیار کم مصرف و کوچک بود. هم اکنون چندین نوع کارت SD وجود دارد که دارای ظرفیت و سرعت انتقال متفاوتی هستند و کم کم کارتهای کمپکت فلاش CompactFlash را از دوربینها بیرون میرانند.
-2 MiniSD Card
این مدل از نظر کارکرد بسیار شبیه برادر بزرگتر خود یعنی نمونه SD است فقط از نظر اندازه نصف آن است و معمولا با تلفنهای سلولی پخش کننده های MP3 و دوربنهای دیجیتالی که نیاز به اندازه کوچکتر کارت دارند مصرف میشود. آداپتوری هم برای استفاده این کارتها با دستگاههای کارت SD وجود دارد.
MultiMediaCard -3 یا MMC
این کارتها که از نظر ظاهر بسیار شبیه کارتهای SD است از نظر کارکرد داخلی متفاوت است. در بعضی از دستگاهها میتوان آنها را با هم عوض کرد اما این مسئله همیشه صادق نیست. کارتهای SD در مقابل MMC بسیار سریعتر هستند.
CompactFlash I -4 یا CFI
این کارتها اندازه ای مانند کبریت بغلی دارند و ار جمله اولین نمونه هایی هستند که در دنیای دوربینهای دیجیتالی استاندارد شدند و ظرفیتی بین 8 مگابایت تا 8 گیگابایت دارند. این کارتها حاوی چیپهای حافظه و کنترلر است و در دنیای دیجیتال بعنوان عمومیترین نوع ذخیره انبوه شناخته میشود.
CompactFlash II -5 یا CFII
کارتهای فوق معادل نمونه CFI هستند با این تفاوت که ضخامت آنها معادل 1.7 میلیمتر بیشتر از نمونه قبلی است. در ضمن دستگاههایی که دارای اسلات CFII هستند میتوانند نمونه های CFI را بخوانند اما عکس آن صادق نیست. این کارتها با ظرفیت تا 1 گیگابایت فروخته میشوند. مدلهای 2 گیگابایتی فقط با دستگاههای حاوی FAT32 کار میکند.
Smart Media -6 یا SM
این کارت که فقط حافظه دارد و فاقد کنترلر است روی دستگاههای دیجیتالی قبل از سال 2001 مصرف میشود و حداکثر 128 مگابایت ظرفیت دارد. این نمونه امروزه دیگر مصرفی ندارد.
XD-Picture Card -7 یا xD
این کارت که توسط الیمپوس و فوجی مشترکا تهیه شد برای جایگزینی کارتهای SM بود. اندازه این کارتها معادل تمبر چستی ولی ظرفیت آنها تا 8 گیکابایت میرسید. چون این کارتها بسیار جدید بودند برای مصرف با کامپیوتر یا دستگاهتان نیاز به آداپتور داشتند زیرا کارتهای SM را از رده خارج کردند.
Memory -8 Stick یا MS
سونی در سال 1999 اقدام به تهیه Memory Stick کرد تا آنها را در دروبینهای عکاسی دیجیتال و فیلمبرداری خود مصرف کند. اکثر نت بوکهای سونی دارای بخشی برای خواندن Memory Stick هستند بنابراین انتقال بین دوربین و کامپیوتر راحت انجام میشود.
Memory Stick PRO -9 یا MS PRO
این کارتهای جدید که برای رسیدن به ظرفیت بالاتری نسبت به نمونه های قبلی ساخته شد تا 4 گیگابایت در مقابل 128 مگابایت قبلی ظاهر گردید که سرعت انتقال بیشتری هم داشت. اکثر دستگاههای قبل از سال 2003 نمیتوانند از این نمونه استفاده کنند.
Memory Stick DUO -10 یا DUO
این نمونه مانند مدل MS است اما درست با نصف اندازه. سونی محصولاتی دارد که از این نمونه استفاده میکنند اما برای آنکه Media Reader به دیتا دسترسی پیدا کند نیاز به یک آداپتور دارد.
Memory Stick PRO DUO -11 یا MS PRO DUO
ترکیب چهار کارت، این نمونه را ساخته است تا اندازه کوچک، سرعت انتقال بالا و ظرفیت زیاد بدست آید.
-12 TransFlash Card
اندازه بسیار کوچک این کارت، 11 میلیمتر در 15 میلیمتر است که اجازه میدهد تا کارخانجات سازنده تلفن موبایل مقدار زیادی از آنرا بدون تغییر در اندازه تلفنهای خود در گوشیهای کوچک مصرف نمایند. این کارتها قابلیت ضبط دیتای شخصی مانند عکسهای دیجیتال، موزیک MP3 ، بازیهای ویدیویی، اطلاعات شخصی و تنظیمات تلفن را دارند.
PLUS SD Card -13
این نمونه که مجموع کارت فلاش بعلاوه درایو فلاش USB است بتازگی ارائه شده و اندکی بزرگتر از یک سکه یک سنتی است. این کارت SanDisk بسیار نازک میتواند ظرفیت خوبی ارائه کند ضمن آنکه قابلیت اتصال به USB را هم دارد. مثلا این کارت را میتوانید مانند تمام نمونه های کارت SD که در دوربین عکاسی قرار داد مصرف کنید و سپس آنرا از دوربین درآورده و در هر نوع پورت کامپیوتری USB وصل کنید تا عکسها، ویدیو و صوت منتقل شود. بدین ترتیب اگر کامپیوتر پورت USB داشته باشد نیازی به دستگاه خواننده کارت نخواهد بود.
این نمونه در واقع یک کارت SD (نمونه کارتی که در داخل دوربین عکاسی دیجیتال قرار میگیرد و عکسها روی آن ذخیره میشوند) با یک اتصال سرخود USB2.0 است که وقتی کارت را از وسط تا میکنید، بیرون میزند. نمونه نمایش داده شده میتواند یک کارت 1 گیگابایتی SD را به یک حافظه USB تبدیل کند.
دستگاه نامبرده ساده است: کارت SD از وسط دارای لولا است و تا میشود. وقتی کارت را از وسط بمقدار 90 درجه تا کنید از حالت تخت بیرون می آید و یک کانکتور USB از آن خارج میشود که قابل اتصال به هر پورت استاندارد USB است.
این کارت دارای یک دیود نوری کوچک است که وقتی وارد پورت USB شود شروع به چشمک زدن میکند. طرح این دستگاه جالب به نظر میرسد اما این فقط زمان است که میتواند بگوید چند بار میتوانید این کارت را تا کنید، آیا صداها بار یا هزاران بار.
طبقه بندی:

  • پی دی با
  • پرشین بلاگ
  • ضایعات
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic